31 Mart Yerel Seçimi sona erdi: Yayın yasağı ne zaman kalkacak?

31 Mart yerel seçimleri ülke genelinde tamamlandı ve oy sayım işlemleri başladı.

Mahalli İdareler Seçim takvimine göre ise, seçimden önceki 24 saatte yayın yasağı başlamıştı.

32 ilde sandıkların saat 16.00’da, diğer illerde ise 17.00’de kapanmasıyla birlikte oy sayım işlemleri başladı.

İFRAT İÇİN ARA VERİLMEYECEK

YSK, 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un ‘Zarfların açılması, oyların sayım ve dökümü’ başlıklı 100’üncü maddesinin birinci fıkrasında, ‘Oyların sayım ve dökümüne derhal başlanır, açık ve aralıksız yapılır’ hükmü bulunuyor. Bu nedenle oy sayım ve döküm işlemleri aralıksız yapılacak ve sayımlara iftar arası verilmeyecek.

YAYIN YASAĞI NE ZAMAN KALKIYOR?

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde; oy verme gününden önceki son 24 saatte herhangi bir partinin ya da adayın siyasi reklamı yayınlanamayacağı ve bu süre zarfında her türlü yayın organları tarafından siyasi reklam, seçim ve seçim sonuçları ile ilgili haber, tahmin ve yorum yapılması yayın yasağı kapsamında sayılıyor.

RTÜK konu hakkında “YSK kararları gereği 30 Mart saat 23.59’dan seçim gününe kadar siyasi reklamların yayınlanmasının yasak olduğu, medya hizmet sağlayıcı kuruluşların, yarın saat 18.00’e kadar seçime katılan siyasi partiler ile adayların sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda faaliyetlerini yayınlayabilecekleri” ifadelerine yer verdi.

YSK’DAN AÇIKLAMA BEKLENİYOR

YSK’nın kararına göre yayın yasakları saat 21.00’de sona eriyor. Ancak sabah saatlerinde açıklama yapan YSK Başkanı Yener, “17.00’de toplantı yaparak yayın yasağının ne zaman kalkacağına dair bir karar alacağız” açıklaması yaptı.

Seçim sonuçları hakkında bilgi akışı sağlanması için YSK’nın kararı bekleniyor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x