Ligler Nasıl Başlayacak! “Hakemler İkna Olmuyor”

Trendyol Süper Lig’de oynanan MKE Ankaragücü – Çaykur Rizespor maçının ardından hakem Halil Umut Meler’e gerçekleşen saldırı sonrası tüm liglerde oynanan maçlar ertelenmişti. Süresiz ertelenen liglerin dün yapılan yapılan açıklamayla 19 Aralık’ta yeniden başlayacağı açıklanmıştı.

Meler olayının sonrasında hakemlerin Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği üyeliklerinden istifa ettiği ileri sürülmüştü.

TOPLUCA MAZERET İDDİASI

İddialar arasında TFF’nin ligleri ertelemesinin bir zorunluluk olduğu da söylendi. Tüm hakemlerin oynanacak maçlara TFF sisteminden aynı anda mazeret bildirdiği iddia edildi. Maçları yönetecek hakem olmadığı nedeniyle erteleme kararının zorunlu şekilde alındığı hakem camiasının kulislerinde sızan bilgiler arasında. Hakemlerin TFF’nin karar toplantısına katılma istediği de konuşulan iddialar arasında yer alıyor.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi hakemlerle bir toplantı yapılacağını ve sürecin toparlanması için adım atılacağını açıklamaştı.

Ekşi “İnşallah haftasonu onlarla burada kamp yapılacak. Psikolojilerinin eski haline gelmesi için gayret içinde olunacak. Türk futbol dünyasının paydaşları var. Biz onlara gerekenleri anlattık, onlar da mutabık kaldı. Halil Umut Meler de UEFA ve FIFA tarafından son derece saygıdeğer bir hakemimiz. 2024’te düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası’nda görev almasını bekliyoruz. Öyle bir şey sözkonusu değil.” ifadelerini kullanmıştı.

HAKEMLER İKNA DEĞİL

Tüm bu gelişmeler yaşanırken hakemlerle ilgili önemli bir iddia daha gündeme geldi. Hakem camiasını yakından takip eden Türkiye Gazetesi spor yazarı Ömer Faruk Ünal Serbesiyet’e verdiği röportajda “Bu konuda ciddi endişeler var. Hakemler henüz ikna edilmiş değiller. Hakemlerin psikolojik olarak hazır hale gelme problemi var. Bir de hakemlere bu güveni verecek bir MHK’ye ihtiyaç var. Buradaki en büyük problem şu: Hakemlerin, Merkez Hakem Kurulu’na karşı hiç bu kadar güven duygusunu kaybettikleri bir dönemi hatırlamıyorum. Bu çok tehlikeli bir şey. Çünkü hakem arkasında güçlü ve güveneceği dağ gibi bir TFF Başkanı, bir MHK başkanı olmasını ister.” görüşünü dile getirdi.

Henüz bu gelişmelere ilişkin iddialara ortada duruyor. TFF, Ankaragücü Başkanı ve olayla ilgili kararlarını açıklamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir