Tatilde rota vizesiz dünya! Talep yüzde 40 arttı

Duygu Erdoğan / İSTANBUL – ‘Vize’ riskine girmek istemeyen yerli turistler, tatil rotalarını vizesiz ülkelere çevirdi. Schengen vizesinde bir yandan randevu sürelerinin uzaması, diğer yandan ret yanıtının artması yaz ve sonbahar aylarında tatil yapmak isteyenlerin rotalarını belirleyici hale geldi.

Yerli turistin bu kapsamda ilk tercihi yakın coğrafya Balkan ülkeleri olurken, Güney Kore ve Japonya gibi uzak ülkelere seyahat de arttı. Bangkok, Mısır, Maldivler seçenekleri de son yıllarda artan popülaritesini koruyor. 5 günlük ortalama bir Balkan ülkesi turu 550 euro’dan başlıyor. 

TALEP YÜZDE 40 ARTTI

Vize konusundaki sıkıntıların platformlarında talep ve rezervasyonlarda net şekilde görüldüğünü anlatan Tatilsepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, “Vizeli turlara talepte düşüş yüzde 10 oranında gözlenirken; vizesiz turlara talebin geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 40 oranında arttığını söyleyebiliriz. Dijital çağda insanları artık hiçbir engel durduramıyor. İnsanlar vize engeli olsa bu kez vizesiz rotalara kayıyor ve seyahat etmekten geri durmuyor. Çünkü dijital çağda seyahat kültürü bilinci hızla yayılıyor. Ekonomik çalkantılar bile seyahat etmeyi engellemiyor” dedi.

HEM DOĞA, HEM DENİZ TATİLİ

Ortalama bir tatil için ailelerin en çok Balkan ülkelerine talep oluşturduğu görülüyor. Bu eksende hem doğa ve gezi rotası oluşturmak için, hem de bölgelerde deniz turizmine katılmak için farklı seçenekler öne çıkıyor. Makedonya, Kosova, Arnavutluk, Sırbistan ve Bosna Hersek 90 gün boyunca ülkeye girişte Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Yarım pansiyon konaklama ve ekstra turların da dahil olduğu kişi başı 549 euro’dan başlayan 5 günlük otobüslü yada uçaklı Balkan turlarına ilgi büyük. Bu rotada deniz arayanların tercihi Karadağ’ın sahil şehri Budva, bu yazın en gözde destinasyonlarından oluyor. 

Kişi başı 549 euro’dan başlayan fiyatlarla 7 günlük Saraybosna, Kosova, Belgrad, Ohrid, Kotor, Budva, Prizren, Mostar’ı kapsayan 4 ve 5 yıldızlı otelde yarım pansiyon konaklamalı Balkan turları da vizesiz bölgelerin öne çıkan seçenekleri. 3 kişilik bir ailenin bu turlara katıldığında toplam tatil bütçesi uçuş, rehberlik, transfer ve konaklama dahil toplam 1647 euro oluyor.

MISIR REKABETİ ARTIRDI

Pek çok bölgeden görece uygun fiyatıyla turist çekmeye devam eden Mısır, bu yaz da özellikle dalış imkanlarıyla tatil planlarında kendine yer buluyor. Kaan Karayal, “Kış döneminden bu yana vizesiz turların gözdesi olan Mısır, yine talep alıyor. Özellikle Kızıldeniz ve eşsiz dalış imkanlarıyla, doğanın ve antik tarihin izinden gitmek isteyenler için 379 euro’dan başlayan her şey dahil konseptiyle alternatif bir tatil olarak öne çıkıyor. 3 kişilik bir aile için 3 gecelik 4 yıldızlı otelde her şey dahil konaklamalı uçak ve transfer de dahil olarak Mısır turu toplam bütçesi 1197 dolar” dedi.

Alternatif vizesiz turlar içinde 899 euro’dan başlayan Bangkok Pattaya turu da popülerliğini koruyor.

UZAK AMA POPÜLER

Son üç yıldır yoğun talep alan Güney Kore ve Japonya, aileler için yeni deneyimlere açık turlar olarak dikkat çekiyor. Her iki ülkeye birdan yapılan 7 gecelik bir tatil için tur bedeli kişi başı 3 bin 300 euro’dan başlıyor. 4 gecelik bir Güney Kore turu ise kişi başı 2 bin 500 euro’dan başlayan fiyatlarla satılıyor. 7 günlük bir Japonya seyahati ise 2 bin 700 euro fiyatla satılıyor.

KAPIDA VİZEYE YARADI

Tam olarak vize sorununun etkili olduğu zamana denk gelen ‘kapıda vize’ uygulaması, bu dönemde Yunan Adalarına yönelik yüksek talepte de kendini gösteriyor. Oldukça popüler 10 Yunan adası için bu dönemdeki kolaylık, tüm işlem bürokrasisine rağmen aileler arasında tercih ediliyor. Yunan Adaları turlarında 3 kişilik bir ailenin kapıda vize uygulamasıyla 2 günlük tur kişi başına 109 euro’dan başlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x