Emeklinin ocak ayı maaşı eksik yatacak ‘Zam bekleyen emekliye kötü haber

Ocak ayında yapılacak zam oranının ne kadar olacağını dört gözle bekleyen milyonlarca emekliye kötü haber geldi. Ocak ayında emekli olacak memurların istediği gibi bir maaş alıp alamayacağı henüz belli olmasa da emekli geçim derdine düştü.

Peş peşe gelen zamlar karışışında beli iyice bükülen emekli, her geçen gün ekonomik zorluklar yaşamaya devam ediyor. Tek umudu ocak ayında yapılacak zam oranı olan emekli yine umduğunu bulamayacak.

Çünkü ocak ayı maaşları eksik yatacak. Temmuz ayında yapılan 8 bin liralık seyyanen zamların, emekli maaşlarına eklenmemesi nedeniyle emeklilerin bekledikleri miktarın altında olacağı tahmin ediliyor.

15 Temmuz tarihinde Resmi Gazete’de en düşük memur maaşı 22 bin 17 liraya yükseldiği, emekli aylıklarına yüzde 25 zam yapıldığı kararı yayımlanmıştı. Böylelikle memurlara toplu sözleşme ve enflasyon farkı nedeniyle verilen yüzde 17,55’lik zam ile birlikte 8 bin 77 liralık seyyanen zamlı maaş alma hakkı verilmişti.

EMEKLİ MAAŞLARINDA EK ÖDEMEYİ ALAMAYACAKLAR

Sosyal Güvenlik Uzmanı (SGK) İsa Karakaş, yeni yıla geri sayım başlamışken acı haberi verdi. Yeni yılda emekli olacak memurların, Temmuz ayındaki 8 bin 77 liralık seyyanen zamdan faydalanamayacaklarını açıkladı.

Memurlara sağlanan 8 bin 77 liralık seyyanen zam, kök maaşlara yansıtılmayacağının altını çizen Karakaş, emekli olan memurların bu ek ödemeyi emekli maaşlarında alamayacaklarını söyledi.

SEYYANEN ZAM MAAŞLARA YANSIMAYACAK

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, 2024 yılı itibariyle emekli olmayı planlayan memurlar için uyarıda bulundu. Karakaş, emekli olmadan önce alacakları emeklilik ikramiyesi ve maaşları dikkatli bir şekilde hesaplamaları gerektiğini söyledi.

Temmuz ayında yapılan zammın yüzde 17,55’inin oransal bir artış olduğunu, 8 bin 77 lirasının ise seyyanen bir zam olduğunun altını çizen Karakaş, seyyanen zammın, ocak ayında alınacak emeklilik maaşına ya da ikramiyesine yansımayacağını vurguladı.

MEMUR EMEKLİSİNİN MAAŞLARI DÜŞÜK BAĞLANDI

Karakaş, emekli sandığına tabi olan memurların yüzde 75 oranında aylık bağlama oranına sahip olduklarını belirterek memur maaşlarının ve ikramiyelerinin düşük bağlandığını açıkladı.

Mesela, 22 bin 17 lira olan en düşük emekli maaşta, 8 bin 77 liralık seyyanen zammın dikkate alınmadığı, kalan 13 bin 940 liranın temel alındığını açıkladı. Bu durumda, en düşük memur emeklisi aylığının 22 bin 17 lira olmasına rağmen gerçekte en düşük memur emekli aylığının 9 bin 876 lira civarında olduğunu ifade etti.

MAAŞIN YARINSINDAN AZ OLACAK

Karakaş, çalışırken alınan maaş ile emekli olunduğunda alınan maaşın aynı olmayacağını vurguladı ve farkın yüzde 44’lere kadar düştüğünü açıkladı.

Seyyanen zamların etkisiyle, 2024 yılından sonra memurların çalışırken aldıkları maaşın yüzde 65-70’ine yakın bir dilimi değil aksine bu oranın yüzde 50’nin altına düşeceğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir